Od przyszłego roku firmowe płatności powyżej 15 tys. zł tylko przez rachunek bankowy

Od 1 stycznia 2017 r. wszystkie płatności realizowane przez firmy, których wysokości będą przekraczać 15 tys. zł, będą mogły być realizowane tylko za pośrednictwem rachunku bankowego.  W przeciwnym razie nie będzie możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu.

Nowelizacje ustaw o PIT i CIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, które zakładają wprowadzenie nowego limitu, zostały już podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Limit ten będzie obowiązywał w sytuacji, gdy jednorazowa wartość transakcji przekroczy 15 tys. zł, bez względu na liczbę dokonywanych płatności. W przypadku transakcji w walutach obcych, będą przeliczane na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania płatności. Aktualnie limit płatności bezgotówkowych wynosi  15.000 euro - równowartość na złote przeliczana według kursu na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego płatność. Zgodnie ze zmianami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy nie będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego – będzie obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku.

Kancelaria Prezydenta wprowadzane zmiany uzasadnia tym, iż mają one zwiększyć pewność i przejrzystość obrotu gospodarczego i zapobiegać nierealizowaniu przez przedsiębiorstwa w należyty sposób obowiązków podatkowych, w tym również poprzez niewykazywanie rzeczywistych osiąganych dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Skutkiem zachodzących zmian powinno być także ograniczenie fikcyjnych transakcji, prowadzących często do wyłudzeń podatku VAT.


Aktualności

Certyfikat rezydencji jest zaświadczeniem o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych.
Uprawnia on do zastosowania zwolnienia albo niższej stawki podatku. Przepisy prawa podatkowego nie określają formy, w jakiej taki certyfikat powinien być wydany. Mówią jedynie, aby był wydany przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca siedziby kontrahenta.

Więcej informacji

Czy urlop bezpłatny jest traktowany jak utrata dochodu w odniesieniu do świadczenia 500+?
Urlop bezpłatny może być traktowany na równi z utratą dochodów dla celów ustalenia prawa do świadczeń 500+.

Więcej informacji

 
Podstrony:  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 
 

 
46-100 Namysłów, ul. Oleśnicka 13a
tel. (+48) 77 550 69 33
tel. kom. (+48) 602 481 908
e-mail: biuro@opoltax.plWitryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.
 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA