Zasiłek macierzyński po zmianach

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do tej pory prawo do urlopu macierzyńskiego przysługiwało tylko osobą zatrudnionym na etacie, które opłacają ubezpieczenie chorobowe, a także osobą prowadzącym działalność gospodarczą. Od stycznia 2016 roku, możliwość opieki nad nowo narodzonym dzieckiem zyskają również inne grupy. Zgodnie z nowym programem comiesięczną pomoc będą mogły uzyskiwać osoby bezrobotne, studenci czy pracujący na podstawie umowy o dzieło.

Rodzic, który zdecyduje się na sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem (na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim) otrzymuje co miesiąc 80 proc. swojego dotychczasowego wynagrodzenia. Jest to taka sama kwota, którą uzyskuje pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim (zasiłku chorobowym).

W przypadku wyżej wykazanych grup osób niemożliwe jest ustalenie wysokości zasiłku w oparciu o ich dotychczasowe wynagrodzenie. Są to bowiem osoby nie posiadające dochodów. Państwo zdecydowało się więc na wypłatę zasiłku nowym grupom osób w kwocie 1000 zł netto/ miesięcznie przez okres roku. Bez względu na to, jak wygląda ich sytuacja finansowa.

Podobnie jak w roku ubiegłym urlop macierzyński wynosi 20 tygodni, likwidacji ulega tzw. dodatkowy urlop macierzyński, który dotychczas wynosił 6 tyg. Nie oznacza to, że świeżo upieczeni rodzice szybciej będą musieli wrócić do pracy. Zabrane 6 tyg. zostanie dodane do urlopu rodzicielskiego, który w 2016 roku będzie wynosił 32 tyg. Rodzice będą mogli pozostać z dzieckiem w domu przez 52 tygodnie od jego narodzenia (tyle samo, co w 2015 roku).
 

Aktualności

Certyfikat rezydencji jest zaświadczeniem o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych.
Uprawnia on do zastosowania zwolnienia albo niższej stawki podatku. Przepisy prawa podatkowego nie określają formy, w jakiej taki certyfikat powinien być wydany. Mówią jedynie, aby był wydany przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca siedziby kontrahenta.

Więcej informacji

Czy urlop bezpłatny jest traktowany jak utrata dochodu w odniesieniu do świadczenia 500+?
Urlop bezpłatny może być traktowany na równi z utratą dochodów dla celów ustalenia prawa do świadczeń 500+.

Więcej informacji

 
Podstrony:  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 
 

 
46-100 Namysłów, ul. Oleśnicka 13a
tel. (+48) 77 550 69 33
tel. kom. (+48) 602 481 908
e-mail: biuro@opoltax.plWitryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.
 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA