Koszty wynajmu samochodu osobowego nie są objęte "kilometrówką"

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku 17 września 2013 r. w sprawie o sygnaturze I SA/Gd 779/13 wydał wyrok w sprawie określenia, czy wydatki związane na wynajem samochodu osobowego są objęte limitem tzw. "kilometrówki", czy też podlegają zasadom ogólnym zaliczenia do podatkowych kosztów uzyskania przychodu.

Z wyroku tego wynika, że wydatki na wynajem takiego auta można zakwalifikować jako koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej, bez limitów wynikających z prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu. I choć wyrok dotyczy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych [pdop] (skarżącą interpretację była spółka z o.o.) to można śmiało odnieść go do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedmiot sporu dotyczył kwestii, czy zapłacony przez skarżącą spółkę czynsz na rzecz firm wynajmujących jej samochody osobowe należy rozliczyć jako koszt uzyskania przychodu na zasadach ogólnych wynikających z art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, czy może jest to koszt, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o pdop a w związku z tym należy go rozliczać wg prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu (z limitem).

Sąd w wyroku zauważył, że koszty związane z eksploatacją samochodów osobowych są kosztami związanymi z faktycznym używaniem samochodu, a co za tym idzie należy zaliczać do nich wydatki na np. opłaty za przejazd autostradami płatnymi, zakup paliwa, wydatki na części samochodowe czy opłaty parkingowe.

Zatem skoro powyższe wydatki należą do kosztów używania samochodu, to wydatki ponoszone z tytułu czynszu najmu samochodu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu bez limitu.

Źródło: Wyrok WSA w Gdańsku z 17.09.2013 r. (orzeczenia.nsa.gov.pl)

Aktualności

Zmiany w umowach o pracę na okres próbny
Umowę na okres próbny można zawrzeć po raz drugi. Po nowelizacji Kodeksu pracy od 22 lutego 2016 r.   wprowadzone zostały zmiany dotyczące  umowy  na okres  próbny i możliwość ponownego zatrudnienia tego samego pracownika na kolejny okres próbny.

Więcej informacji

Elektroniczne kontrole skarbowe i nowe możliwości online dla spółek z o.o.
Od 1 lipca 2016 urzędy skarbowe będą miały możliwość przeprowadzać kontrole skarbowe elektronicznie, z wykorzystaniem Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) oraz więcej możliwości online dla spółek w zakresie zmian w KRS.

Więcej informacji

 
Podstrony:  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 
 

 




46-100 Namysłów, ul. Oleśnicka 13a
tel. (+48) 77 550 69 33
tel. kom. (+48) 602 481 908
e-mail: biuro@opoltax.pl



Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.
 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA