Koszty wynajmu samochodu osobowego nie są objęte "kilometrówką"

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku 17 września 2013 r. w sprawie o sygnaturze I SA/Gd 779/13 wydał wyrok w sprawie określenia, czy wydatki związane na wynajem samochodu osobowego są objęte limitem tzw. "kilometrówki", czy też podlegają zasadom ogólnym zaliczenia do podatkowych kosztów uzyskania przychodu.

Z wyroku tego wynika, że wydatki na wynajem takiego auta można zakwalifikować jako koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej, bez limitów wynikających z prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu. I choć wyrok dotyczy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych [pdop] (skarżącą interpretację była spółka z o.o.) to można śmiało odnieść go do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedmiot sporu dotyczył kwestii, czy zapłacony przez skarżącą spółkę czynsz na rzecz firm wynajmujących jej samochody osobowe należy rozliczyć jako koszt uzyskania przychodu na zasadach ogólnych wynikających z art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, czy może jest to koszt, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o pdop a w związku z tym należy go rozliczać wg prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu (z limitem).

Sąd w wyroku zauważył, że koszty związane z eksploatacją samochodów osobowych są kosztami związanymi z faktycznym używaniem samochodu, a co za tym idzie należy zaliczać do nich wydatki na np. opłaty za przejazd autostradami płatnymi, zakup paliwa, wydatki na części samochodowe czy opłaty parkingowe.

Zatem skoro powyższe wydatki należą do kosztów używania samochodu, to wydatki ponoszone z tytułu czynszu najmu samochodu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu bez limitu.

Źródło: Wyrok WSA w Gdańsku z 17.09.2013 r. (orzeczenia.nsa.gov.pl)

Aktualności

Certyfikat rezydencji jest zaświadczeniem o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych.
Uprawnia on do zastosowania zwolnienia albo niższej stawki podatku. Przepisy prawa podatkowego nie określają formy, w jakiej taki certyfikat powinien być wydany. Mówią jedynie, aby był wydany przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca siedziby kontrahenta.

Więcej informacji

Czy urlop bezpłatny jest traktowany jak utrata dochodu w odniesieniu do świadczenia 500+?
Urlop bezpłatny może być traktowany na równi z utratą dochodów dla celów ustalenia prawa do świadczeń 500+.

Więcej informacji

 
Podstrony:  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 
 

 




46-100 Namysłów, ul. Oleśnicka 13a
tel. (+48) 77 550 69 33
tel. kom. (+48) 602 481 908
e-mail: biuro@opoltax.pl



Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.
 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA