Możliwa nowelizacja ustawy ws. VAT dla e-publikacji

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o VAT, który przewiduje zrównanie stawek podatku VAT na e-booki i książki oraz gazety i ich e-wydania, poprzez obniżenie stawek podatku od towarów i usług (VAT) względem publikacji elektronicznych.

Obecny niski udział w rynku e–publikacji w dużej mierze spowodowany jest ich zaporowym opodatkowaniem. Wysoka stawka VAT na e-publikacje przekłada się na różnicę w cenie.

Projektodawcy proponują zatem wprowadzenie stawki 5 proc. na e-booki oraz stawki na poziomie 8 proc. dla elektronicznych czasopism i gazet. W efekcie opodatkowanie wersji papierowych i elektronicznych zostałoby zrównane.

Zasada równości opodatkowania wymaga, aby książki i czasopisma (bez względu na formę ich wydania) były opodatkowane jednakowo.

Czytelnik dokonując zakupu książki lub e-booka, nabywa określoną treść, a nie nośnik, na którym jest ona zapisana. Dochowanie równych zasad opodatkowania VAT zobowiązuje ustawodawcę do równego opodatkowania sprzedaży treści bez względu na jakim nośniku jest ona zapisana: fizycznym, online, czy też elektronicznym.

Projekt wykonuje również przepisy zaprezentowanego 1 grudnia 2016 r. przez Komisję Europejską projektu nowelizacji dyrektywy VAT, zgodnie z którym państwa członkowskie mają prawo do stosowania obniżonej stawki VAT na e-booki.

Omawiany projekt nowelizacji ustawy o VAT trafi do pierwszego czytania w Sejmie.


Aktualności

Zakup środka trwałego o wartości do 10 tys. zł można jednorazowo zaksięgować do kosztów uzyskania przychodów.
Nowy limit dotyczy wydatków na nabycie środka trwałego (względnie wartości niematerialnej i prawnej), wydatków na wytworzenie we własnym zakresie środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej, wydatków na ulepszenie środka trwałego tzn. na  modernizację, przebudowę, adaptację, rozbudowę lub rekonstrukcję, a także wydatków na inwestycje w obcym środku trwałym.

Więcej informacji

Ustawa STIR - możesz sprawdzać swojego kontrahenta
Ministersto Finansów informuje, że udostępniona została wyszukiwarka podmiotów niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

Więcej informacji

 
Podstrony:  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 
 

 




46-100 Namysłów, ul. Oleśnicka 13a
tel. (+48) 77 550 69 33
tel. kom. (+48) 602 481 908
e-mail: biuro@opoltax.pl



Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.
 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA